Barwniki do tkanin sposobem na odświeżenie garderoby
Znudził Ci się dotychczasowy kolor Twojej ulubionej koszulki? Chcesz odświeżyć swoją garderobę? Jest na to bardzo prosty sposób. Nie musisz kupować nowych ubrań. Wystarczy, że zaopatrzysz się w dobrej jakości barwniki do tkanin, a Twoje ubrania zyskają drugie życie. Kolorowe barwniki pozwolą na uzyskanie bardzo ciekawych i oryginalnych efektów, a czarny barwnik do ubrań pomoże odświeżyć kolor i nada mu głębi. Co więcej, barwniki do tkanin są bardzo tanie.
Barwnik do ubrań – jaki wybrać?
Przy wyborze barwnika do ubrań należy upewnić się do farbowania jakich tkanin jest on przeznaczony. Nie wszystkie produkty są uniwersalne. Rozróżnia się barwniki przeznaczone do różnych typów materiałów – tkanin syntetycznych, jedwabiu czy wełny. Barwniki do tkanin występują w różnych formach: aerozolu, płynu czy w proszku. Wszystko zależy od preferencji i przeznaczenia, na jaki warto się zdecydować.
Farbowanie ubrań w pralce, a farbowanie ręczne
Niezależnie od tego czy chcesz pofarbować bluzkę, sukienkę czy spodnie - cały proces można przeprowadzić w bardzo prosty sposób, w domowych warunkach. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje barwników do ubrań. Takie, które farbują przy praniu oraz takie do farbowania ręcznego. Te drugie są z reguły droższe i nie nadają się do wszystkich rodzajów tkanin. Farbowanie ręczne to czasochłonna metoda, jednakże pozwala dać upust inwencji twórczej i nadać ubraniom naprawdę ciekawego charakteru. Decydując się na ten sposób należy rozpuścić barwnik we wrzątku, a następnie przelać go do miski z letnią wodą. W takim preparacie zanurza się tkaninę, a po wyciągnięciu płucze w czystej wodzie z octem. Barwienie w pralce jest nieco prostsze i szybsze. Wystarczy ustawić pranie na 40-60 stopni i zamiast proszku do prania wsypać barwnik do tkanin. Po skończonym cyklu należy dodać trochę octu i powtórzyć proces. Przed farbowaniem, ubrania należy dokładnie wyprać, aby nie znajdowały się na nich żadne plamy, które całkowicie mogą zepsuć efekt. Do uzyskania jeszcze lepszego rezultatu można użyć chusteczek wyłapujących kolory i brud, które chronią ubranie przed występowaniem przebarwień. Chusteczki wchłaniają uwolnione zanieczyszczenia, więc nie osadzają się one na ubraniach. Przed przystąpieniem do barwienia należy także pozbyć się wszystkich elementów, takich jak guziki, zamki błyskawiczne czy innego typu ozdoby, gdyż nie przyjmują one dobrze barwnika.
Jakie ubrania można farbować?
Inaczej wygląda proces farbowania w przypadku naturalnych, a inaczej w przypadku sztucznych materiałów. Kluczem do uzyskania zadowalającego efektu jest dobranie odpowiedniego produktu i poznanie właściwości danego materiału. Najłatwiej farbuje się materiały naturalne, takie jak wełnę, jedwab czy len. Nowe produkty z bawełny lub lnu mogą wciąż zawierać impregnującą warstwę skrobi, którą należy usunąć. W tym celu ubranie powinno gotować przez około 25 minut w roztworze z wody, mydła i odrobiny sody. Dopiero wtedy można przystąpić do farbowania. Znacznie trudniej pofarbować ubrania, które składają się w stu procentach z materiałów sztucznych, ponieważ te znacznie trudniej przyjmują barwnik do tkanin.
Barwnik do tkanin syntetycznych
Barwienie materiałów syntetycznych jest dość skomplikowaną kwestią. Sztuczne tkaniny mogą nierówno łapać kolor lub nawet wcale się nie zafarbować. Jeśli jednak bardzo Ci na tym zależy, można wybrać barwniki przeznaczone specjalnie do tkanin syntetycznych. Te są niestety dość trudno dostępne. Dobrym rozwiązaniem w tej kwestii mogą być barwniki do tkanin mieszanych, które w swojej ofercie ma, między innymi firma Simplicol. Marka ta jest liderem w zakresie produkcji barwników do ubrań na rynku niemieckim.
Barwnik do jedwabiu
Niektóre tkaniny barwi się trudniej, niektóre łatwiej. Jedwab jest delikatnym materiałem, jednak jego farbowanie jest niezwykle proste. Znacznie prostsze niż w przypadku tkanin sztucznych. Na rynku dostępny jest szereg barwników, umożliwiających pofarbowanie tkanin jedwabnych. Takie produkty w różnych kolorach, wytwarza Simplicol. Barwniki do tkanin tej marki pozwolą na uzyskanie intensywnego, wyrazistego i trwałego koloru.
Co jest potrzebne oprócz barwnika do ubrań?
Nie tylko dobór odpowiedniego barwnika ma znaczenie. Ważne są również akcesoria. W przypadku prania w pralce nie trzeba się o to martwić. Jednak decydując się na barwienie ręczne należy przygotować miskę, w której nie ma śladów kamienia. Rozmiar miski powinien być taki, aby ubranie było całe zanurzone w roztworze, swobodnie leżało i nie unosiło się nad powierzchnią wody. W przypadku barwienia ręcznego trzeba również pamiętać o regularnym przewracaniu materiału, tak aby każda jego część została zafarbowana. Do tego celu potrzebne będą drewniane szczypce lub patyczki. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, farbowanie tkanin powinno odbywać się w miękkiej wodzie - można wykorzystać do tego nawet deszczówkę.
Alternatywy dla barwników do tkanin
Barwniki do ubrań dają najlepsze efekty, jednak jeśli aktualnie nie masz dostępu do czarnego barwnika możesz skorzystać z naturalnych metod. Kawa lub tytoń pomogą odzyskać intensywny czarny kolor ubrania. Naturalny barwnik wystarczy zagotować w wodzie, a następnie zanurzyć w roztworze produkt, który chce się zafarbować.