Czym różni się dezodorant od antyperspirantu i jaki kosmetyk wybrać?
Pocenie się jest niezbędnym, naturalnym procesem fizjologicznym. Wraz z potem z organizmu zostają usuwane toksyny. Pot pełni również ważną funkcję termoregulacyjną i stanowi skuteczną barierę dla wnikających przez skórę drobnoustrojów. Na co dzień każdy jednak pragnie zapobiec poceniu, w szczególności pod pachami, gdyż mokre plamy wyglądają nieestetycznie i wiążą się często z przykrym zapachem.Co lepiej wybrać – dezodorant czy antyperspirant? To kosmetyki o zupełnie odmiennym działaniu – dezodorant przeciwdziała przykremu zapachowi pojawiającemu się podczas pocenia, natomiast antyperspirant hamuje wydzielanie potu, z kolei działanie silniejsze od antyperspirantu wykazuje bloker potu. Poniżej przedstawiono szczegółowe różnice pomiędzy produktami i wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego kosmetyku.
Różne formy występowania dezodorantu i antyperspirantu
Producenci oferują wiele rodzajów dezodorantów i antyperspirantów. Często zdarza się, że kosmetyki o tej samej nazwie i formule występują pod kilkoma postaciami, do wyboru w zależności od preferencji klienta.W każdej drogerii można znaleźć dezodorant czy antyperspirant w sprayu. To opcja bardzo wygodna w użyciu – kosmetyk bardzo łatwo się rozprowadza i błyskawicznie wchłania. Występują również sztyfty, czyli kremowe produkty, które w miarę zużycia wykręca się z wnętrza opakowania. Stosunkowo nowa na rynku jest forma żelowego sztyftu, który rozprowadza się bardzo łatwo, ale jest mniej wydajny. Produkty w kulce cechują się natomiast najdłuższym czasem wchłaniania, ale ich niewątpliwą zaletą jest wysoka wydajność i szybkie rozprowadzanie na skórze.
Ciekawym rozwiązaniem jest dezodorant i antyperspirant w formie nawilżanych chusteczek. Doskonale sprawdzą się na przykład w podróży – przechowywanie takiego kosmetyku w walizce nie grozi zabrudzeniem jej zawartości.
Dopasuj kosmetyk do swoich potrzeb – różnica między dezodorantem a antyperspirantem
Nieprzyjemny zapach skóry nie jest spowodowany bezpośrednio przez pot – sam w sobie jest bezwonny. Przykra woń powstaje na skutek oddziaływania potu z bakteriami obecnymi na powierzchni skóry. Rolą dezodorantu jest zapobieganie pojawiania się uciążliwego zapachu potu i maskowanie go za pomocą specjalnie dobranych kompozycji zapachowych. Dezodorant jest polecany osobom o słabym lub umiarkowanym poceniu, a także jako kosmetyk do odświeżenia się w ciągu dnia, podczas stresujących sytuacji czy treningu sportowego. Działanie dezodorantu zazwyczaj utrzymuje się przez kilka godzin. Należy jednak pamiętać, że kosmetyk nie hamuje samego procesu pocenia. Tę rolę spełnia antyperspirant, którego działanie polega na zatykaniu ujść gruczołów potowych na powierzchni skóry. Skuteczny antyperspirant będzie najlepszym rozwiązaniem na co dzień dla osób, które intensywnie się pocą. Po jego rozprowadzeniu warto odczekać chwilę, aby składniki rozpuściły się na powierzchni skóry i zaczęły działać.Podobnie do antyperspirantu działa bloker potu, jednak wnika w skórę jeszcze głębiej. Bloker potu poradzi sobie z bardzo mocną potliwością, ale ze względu na stężone składniki aktywne, musi być odpowiednio stosowany.
Warto pamiętać, że problemy z nadpotliwością mogą być powodowane przez szereg czynników. Pocenie to naturalny i potrzebny proces w ciele człowieka, ale może zostać rozregulowany między innymi przez wahania hormonalne. W sytuacji, gdy pocenie jest szczególnie silne i towarzyszy mu wyjątkowo nieprzyjemna woń, najlepiej zasięgnąć porady lekarza.
Bloker potu – kiedy i jak stosować?
Bloker potu to środek znacznie silniejszy niż antyperspirant, ponieważ dostaje się do środka gruczołów potowych – w ten sposób substancja aktywna jest wolniej wydalana z organizmu, a pocenie hamowanie na dłużej. Bloker potu najczęściej należy stosować na noc, nanosząc go na oczyszczoną i suchą skórę. Bloker potu nie powinien być nakładany na skórę podrażnioną lub świeżo po depilacji, gdyż może spowodować zaczerwienienie i swędzenie. Nie ma potrzeby nakładania blokera potu w ciągu dnia ani codziennego stosowania – wystarczy 1-2 razy w tygodniu. Nadmierne używanie kosmetyku może spowodować zatkanie kanalików potowych, co wiąże się z powstawaniem stanów zapalnych, które mogą wymagać antybiotykoterapii.Bloker potu nie powinien być stosowany długotrwale, ponieważ organizm może wykształcić odporność na substancje w nim zawarte. Z tego powodu każdorazowo po kilku tygodniach stosowania, warto zrobić przerwę.