Jak zacząć pielęgnację za pomocą kosmetyków naturalnych?
Rosnąca świadomość na temat wpływu syntetycznych substancji na zdrowie człowieka oraz potrzeba ochrony środowiska sprawiają, że coraz częściej sięgamy po kosmetyki naturalne. To preparaty wytworzone ze składników występujących naturalnie – roślin, minerałów lub elementów środowiska oceanicznego.Kosmetyki o ekologicznym składzie – jak je rozpoznać?
Kosmetyki naturalne są nazywane inaczej ekologicznymi lub organicznymi. Nie została jeszcze wprowadzona regulacja prawna, która definiowałaby kosmetyki naturalne. Z tego powodu zdarza się, że firmy kosmetyczne nadużywają tej nazwy, nawet kiedy produkty nie mają wiele wspólnego ze środowiskiem naturalnym. Jak zatem określić, czy inwestujemy w prawdziwie organiczne kosmetyki?Po pierwsze, warto czytać etykiety na opakowaniach kosmetyków. W kosmetykach naturalnych nie powinny znajdować się sztuczne substancje zapachowe i syntetyczne barwniki. Składniki uzyskane z roślin modyfikowanych genetycznie również nie są zaliczane do naturalnych. Kosmetyki nie powinny również zawierać olejów mineralnych (parafiny, wazeliny), podobnie jak parabenów, glikolu propylenowego czy rozmaitych silikonów.
Profesjonalna certyfikacja kosmetyków
Jeśli samo rozszyfrowanie angielskich nazw składników, nie mówiąc o ocenie ich pochodzenia, stanowi dużą trudność, warto rozejrzeć się za kosmetykami oznaczonymi przez odpowiednie organizacje. Na produktach może znaleźć się logo ECOCERT, BDIH, NaTrue, SOIL ASSOCIATION czy COSMEBIO – organizacje definiują przepisy, które muszą zostać spełnione przez producenta i dotyczą jakości, uprawy i sposobu pozyskiwania składników oraz ich produkcji, co znacznie ułatwia konsumentowi świadomy wybór prawdziwie naturalnych kosmetyków.Według agencji certyfikujących dopuszczalne jest stosowanie niektórych składników sztucznych – związków chemicznych, które na bieżącym etapie rozwoju technologicznego nie są możliwe do pozyskania z natury. To między innymi kwasy – salicylowy, benzoesowy oraz ich sole, a także alkohol benzylowy, izopropylowy i dioctan glutaminianu tetrasodowego.
Istotne również, w jaki sposób są pozyskiwane komponenty do produkcji kosmetyków naturalnych. Składniki pochodzenia zwierzęcego są dopuszczalne jedynie, jeśli zostały pobrane w sposób nieszkodliwy dla zwierząt. Jednocześnie muszą być substancjami naturalnie przez nie wytwarzanymi – jak na przykład wosk pszczeli, miód czy mleko – nie tkankami pobranymi z żywych czy martwych zwierząt. Kosmetyki certyfikowane przez wyżej wspomniane organizacje nie mogą być również testowane na zwierzętach.
Naturalny skład nie zawsze idzie w parze z korzystnym działaniem
Warto pamiętać, że kosmetyki naturalne wcale nie muszą być hipoalergiczne i bezpieczniejsze niż tradycyjne produkty. Wśród składników naturalnych preparatów można znaleźć takie, które stosunkowo łatwo uczulają. To między innymi miód, pyłek pszczeli, rumianek, nagietek czy olejki eteryczne różnego rodzaju. W przypadku skóry wrażliwej lub skłonnej do alergii, warto na początek użyć kosmetyku na niewielkiej powierzchni ciała i odczekać dobę na wypadek pojawienia się uczulenia.Wybierając kosmetyki naturalne w trosce o ekologię, warto poza formułą kosmetyków, zwrócić uwagę na ich opakowania. Obecnie na rynku jest dostępna coraz większa ilość produktów w papierowych pudełkach czy szklanych słoiczkach, które nie przyczyniają się do zwiększającej się w ogromnym tempie ilości plastikowych odpadów.