Zagrożenia spowodowane obecnością gryzoni
Zarówno szczury, jak i myszy mogą przysporzyć domownikom wielu problemów. Szczury są dosyć agresywnymi szkodnikami. W chwili zagrożenia mogą zaatakować człowieka. Gryzonie przenoszą mnóstwo niebezpiecznych chorób, na przykład: świerzb, salmonellozę, choroby pasożytnicze, zatrucia pokarmowe, toksoplazmozę czy włośnicę. Mogą przegryźć kable internetowe, przewody telefoniczne, uszkadzać rury i izolację termiczną, drążyć korytarze w budynku, niszczyć dywany, meble, sprzęty domowe i ubrania, a także pochłaniać olbrzymie ilości jedzenia. Obecność szczurów w domu to naprawdę bardzo poważny problem, który należy jak najszybciej rozwiązać. Trutka na szczury to jedno z podstawowych rozwiązań, które może pomóc w walce z niechcianymi gryzoniami.
Dlaczego w domu pojawiają się gryzonie?
Szczury i myszy są głównie kojarzone z obecnością w wiejskich gospodarstwach, gdzie mają łatwy dostęp do zbiorów, paszy dla zwierząt hodowlanych oraz schronienia w stodołach i domostwach. Obecnie gryzonie są jednak coraz częstszą zmorą w miastach. Do mieszkań przyciąga je ciepłe schronienie i żywność. Lubią nieszczelne domy, w których jest mnóstwo dziur, a także piwnice i domowe spiżarnie, które - nieodpowiednio zamykane i niezabezpieczone - mogą stanowić idealną przystań dla gryzoni. Zachętą zarówno dla myszy, jak i szczurów są też otwarte pojemniki na śmieci, resztki jedzenia czy skrzynie na kompost.
Szczury to niezwykle wytrzymałe i wyjątkowo przebiegłe szkodniki. Szybko się rozmnażają, dlatego ich eliminacja powinna stanowić priorytet, jeśli się pojawią. Trutki na myszy i trutka na szczury to często pierwszy i ostatni sposób, po który sięgają domownicy.
Co zrobić, aby trutka na szczury nie była potrzebna?
Szczury nie są w stanie żyć z dala od ludzi. Jest jednak wiele sposobów na unikanie gryzoni w gospodarstwach domowych. Jeden z nich stanowi zachowanie porządku we wszystkich pomieszczeniach w mieszkaniu, piwnicy i na strychu czy garażu, nie pozostawianie śmieci przy wejściu do domu. Dobrym sposobem jest również stosowanie moskitier, zaklejanie dziur w domu, a w przypadku spiżarni - regularny przegląd worków z jedzeniem. Szczury to bardzo sprytne i wytrwałe zwierzęta - jeśli dostaną się do domu, użycie trutki na gryzonie będzie koniecznością.
Kiedy używać trutki na gryzonie?
Zarówno myszy, jak i szczury zakładają gniazda - często w pobliżu źródła domowej wody, pod podłogą, na strychu albo w grodzie, np. w okolicy kompostownika. Obecność gryzoni można rozpoznać po obecności ich odchodów, często przy jedzeniu. Przez to w mieszkaniu odczuwalny jest nieprzyjemny zapach. Porozrzucane resztki jedzenia to kolejny sygnał. O obecności gryzoni w mieszkaniu mogą również świadczyć charakterystyczne odgłosy, zwłaszcza w nocy, ponieważ zwirzęta prowadzą nocny tryb życia. Muszą ścierać zęby, więc różne przedmioty mogą być pogryzione i zniszczone. W takich wypadkach niezbędne będą trutki na myszy, trutka na szczury lub po prostu trutka na gryzonie.
To skuteczne preparaty, które prowadzą do mumifikacji gryzoni. Powodują ograniczenie nieprzyjemnego zapachu rozkładających się zwierząt. Zapach ziarna przykuwa ich uwagę, a opóźnione działanie gwarantuje skuteczność. Produkty zawierają substancję o gorzkim smaku, co zapobiega przypadkowemu spożyciu ich przez ludzi lub zwierzęta domowe. Szacowany czas całkowitego wytępienia gryzoni wynosi do piętnastu dni.